Keresés

A Gyűrűk Ura - A király visszatér (bővített változat) (2 DVD) (DVD)

2012. december 14., péntek 23:59
Persze, mert te csak egy gép vagy, ám a bináris nyelv nem képes feldolgozni a lélek dolgait. :)
Pont ma néztem egy Next Generation-epizódot, amiben az android Data próbálta megérteni a vicc, a humor mikéntjét, de minden tudása ellenére sikertelen volt a próbálkozás, mivel humor és dráma egy tőről fakad, amihez valakinek vagy vannak érzékeny antennái, vagy nincsenek. Utóbbi esetben csak a felszín kapargatásáról lehet szó, gyermeki látásmódról, amiben a piff meg a puff dominál, a közbülső rész csak uncsi rizsa. ;-)
most posts by TM
0
2012. december 14., péntek 23:53
"Minden fura szerzetével..." - meg félszerzetével. :)

Te is jókat írsz, totál megértelek benneteket, tulajdonképp értem is a lelkesedésetek magvait, de processzoraim ezt már máshogy dolgozták fel.
Ez már számomra így marad. :)
0
2012. december 14., péntek 23:36
Pont erről van szó, szépen írtad!
Abszolút nem értek egyet azzal, hogy "nem tudta befejezni időben" meg hogy "sok befejezés van egymásután", meg hasonlók, amiket összehordtak az elmúlt évek alatt az elégedetlenkedők. Itt csak egy befejezés van, az, amikor elhajóznak a hősök, ami tulajdonképpen a halál plasztikus ábrázolása.
Hogy a Pelennor mezei csata végén kellett volna befejezni a filmet? De hát a történet a gyűrűről szól, annak sorsáról, annak a gonoszságáról, azt azt hordozókról, az azt megsemmisíteni szándékozókról, így nem lett volna teljes a sztori, ha ezt a szálat nem varrja el a szerző. Aztán a kis hős (sajnos csak ideiglenes) megmenekülését, túlélését is látnunk kellett és ha mi nézők örülünk ennek, hát miért ne örülhetnének neki a történetbeli társai is? "A király visszatér" cím meg mit sem ért volna, ha Aragorn nem kapja meg azt az elismerést, ami jócskán kijárt neki, már csak amiatt is, amit az utolsó részben véghezvitt. S akkor még Jackson rendesen nyírbálta is az eredeti alapanyagot, hiszen nem időzik a Megye felszabadításával, Szarumán halálát is időben előbbre helyezi, nem beszélve arról, hogy még látványosabbnak is ábrázolja. Samunak családja lesz, gyerek, szép feleség - megérdemli, hiszen az ő önfeláldozása talán a legnagyobb, (ennek ellenére sok suttyótól csak homoerotikus megjegyzéseket kapott), ám a vesztesége így is nagy, legjobb barátjától kell megválnia.
A Szürkeréves jelenet pedig az egész film legszomorúbb, legpátoszosabb, legmeghatóbb része. Akiknek köszönhető, hogy fennmaradt az utókor számára az a világ, amiben éltek, amiben léteztek, amiért küzdöttek, mindazon hősök számára egyszerre jön el a vég, együtt fejezik be útjukat ebben a dimenzióban. Ez egyszerre fájdalmas és ugyanakkor felemelő is, szomorú, mégis a maga módján gyönyörű. Tulajdonképpen az elmúlás, a hanyatlás már az első rész elején is tetten érhető, amikor azt látjuk, hogy a tündék vonulnak. Aztán minden helyszínen szinte csak romokat találunk, melyek egy egykor virágzó, ám mára hanyatló, lepusztult állapotot jajgató jelent mutató emlékekként sorakoznak. A laikus néző/olvasó drukkol ezeknek a parányi, ámde hatalmas héroszoknak, hogy eredményes legyen a küldetésük, hogy dicső legyen a harcuk, hogy újra pompába borulhasson minden táj, minden maradvány, minden gazzal és elszáradt levéllel borított szín, ám hiába a többszörös siker, a történet attól lesz igazán keretes, kerek, hogy akikért szorítunk, azok is ennek az elmúlásos világ elmúló alakjaivá lesznek. Szívszorító mindezt megtapasztalni, még sokadik nézésre is, és pont emiatt nem lehet unalmasnak mondani. Az lett volna unalmas ha valami happy endes, vidáman tapsikolós össznépi finálé kerekedett volna a végére, na de az már nem ez a Tolkien-i világ lett volna. Emiatt jobb ez az egész egy átlagos, afféle "kardozós-baszós" matinétől.
Minden fura szerzetével, hihetetlen lényével együtt ez egy életszerű fantasy, a legnagyobbak közül való történet.
most posts by TM
0
2012. december 14., péntek 23:35
"Köszönöm, ha végigolvasod és még jobban, ha egyszer megpróbálod belelátni azt, amit én."

Természetesen végigolvasom, sőt belátom, hogy Rád így hatott... :)

Komolyra fordítva a szót: már 2003-ban is kilógtam a sorból a végéről alkotott véleményemmel, s ezek szerint azóta is. Nekem valahogy az egész finálé nem működött, talán pont azért, mert túl tömény volt, túl sok érzelgősséggel, túl sok nagybetűs VÉGE-vel.. Félreértés ne essék, tudok könnyezni én is mindegyik jeleneten külön-külön (mikor a nép letérdel a hobbitok előtt, azon különösen), de összességében, az egész 20 perc nem működik. Túl sok.

Pont mint írtam: mintha P.J. hosszúra nyújtott búcsúja lenne, egy végtelennek tűnő ölelés, egy "mégegyutolsó puszi"... Nekem a kevesebb ezúttal több lett volna.

De ez szerencsére csak én vagyok, én meg jól elvagyok ilyen állapotomban is. A trilógia így is tökéletes - hisz 13 órából csak 20 percről beszélünk. ;-)
0
2012. december 14., péntek 22:01
Ezt nevezem. Ennél szebb megfogalmazását a trilógia zárásának nem hiszem, hogy olvastam. És amelyet ennyire a magaménak is érezném, csak ilyen szépen és jól sosem tudtam kifejezni. Általában azok a filmek, amelyek érzelmileg megérintenek, könnyes szemmel bámulom őket, második-harmadik alkalomra ezt a hatást nem váltják ki (legalábbis a könnybelázadást). A Gyűrűk Urára ez a megállapítás azonban nem igaz. Minden olyan jelenetnél, amely első megtekintéskor is elrérzékenyített, a tizedik alkalommal is ugyanolyan hatással van. Gondolok itt Gandalf "halálára", Boromir utolsó jelenetére, a jelzőtüzek felgyulladására, vagy éppen Théoden végzetére. És még hosszasan sorolhatnám, egészen a végkifejletig, könnybe lázadt szemmel, torkot szorongató érzéssel fog el mindig. Lélekemelő. És én is ha csak belegondolok, elfog ez a szomorú érzés, mégis, tudom, Frodónak de legfőképp Bilbónak ez megváltás. És szerintem Samu is hasonlóképp érezhet, mert bár barátját elvesztette, tudja, így a legjobb neki és az átélt kalandok emléke örökre el fogja kísérni és Frodó továbbél a róla elnevezett csemetéjében :)

A Hobbit-tal, illetve annak végével, ha A Gyűrűk Ura trilógiánal nem szerettük volna meg eléggé Bilbót, pedig még fájdalmasabb lesz ez a hosszú jelenetsor... És ezeket a filmeket és érzéseket, senki sem veheti már el tőlünk.
0
2012. december 14., péntek 21:48
Kedves R2!

Kurva jó amit a 3 részről írtál és mivel legalább úgy imádod ezt a szart mint én, megpróbálok egy másfajta megközelítést megosztani veled a végével kapcsolatban. A vége két dolog miatt kellett szerintem:

1. A könyvben is hazaérnek a hobbitok, igaz ott még van egy s más, de gondolom nem akart fél lezárást Jackson.

2. És ez a fontosabb. Az egész végének egyetlen egy célja van, ez pedig nem más, mint a HATÁS. Ugyanaz ami nálad is, nálam is és gondolom mindenkinél, mégis teljesen máshogy éljük meg. Miről is van szó? Ha egyben nézed a trilógiát, akkor kapsz, egy jó 12 órát kalandot, ami valójában 13 hónap, sokkal intenzívebb formában történő megvalósítása. Percenként kapkodja az ember a fejét a tájak, a lények, a szereplők, a csaták tengerében, miközben megtapasztaljuk a legmélyebb gonoszságot, mit valaha Középfölde a hátán hordott, vagy a legtisztább, legőszintébb szerelmet, azt amiért érdemes akár a halhatatlanságot is feláldozni, tudva, hogy nincs visszaút, nemes, évszázadokra visszavezethető uralkodói házak fejének emelkedését, bukását, magasztos végét, vagy megdicsőülését. Nos, ezt kapjuk a pofánkba kerek fél napig (a játékidőt figyelembe véve), majd hazaér a csapat.  Kedves drága filmbolond barátom. Mit is érzel a végét jelentő közel 20 perc alatt? Unalom? Tétlenség? Seggvakarás? Rétestészta? Tudod mi a helyzet? Hogy ezek nem (csak) a te érzéseid. Ezeket a hobbitok érzik, miután megannyi kaland és világmegmentés után, nincs más, csak a szürke, egyhangú napi rutinnal eltelő napok, a sörözgetés a Zöld Sárkányban, majd az a gyomrodig hatoló torokszorító érzés, hogy senki a világon nem fel nem foghatja az elmúlt egy évüket, a kalandokat, hisz annyira de annyira egyszerű emberek, hogy kis túlzással azt se biztos hogy tudják, hogy bármi is van a megyén túl. Ők azok, akik az egészet megmentették, akik orkokat, banyapókot öltek és most, hogy eljutottak a célig, nem tudják élvezni. Vagy a búcsú, Szürkerévnél. Ott a pillanat, amikor Gandalf kimondja Frodó nevét, az amikor rájönnek, hogy vége. Nem, nem is. VÉGE. Vége a közös életnek, a barátságnak, vége az érzésnek, hogy valami őket négyüket örökre összeköti, hisz Frodó kiesésével ez a kötelék megszakad. És ez az a helyzet, ahol nem pótolható senki. Négyen együtt, vagy sehogy. Hiszed vagy sem, az utolsó jelenetben, amikor Samu tartja a gyermekét, és a felesége ott áll, olyan szinten tör rám az üresség és a depresszió, hogy öngyilkos tudnék lenni és ezt most a legkomolyabban mondom. Ráadásul egyszer egy pszichiáter megállapította a szuicid hajlamom :) Szóval ahelyett, hogy örülne az életnek, annak, hogy megtette amit akart, és mindent megkapott (csaj, pulya, kéró) úgy érzi, hogy mindent elvesztett Frodóval és semmije sincs.
Ezzel körülbelül 1 százalékát mondtam el az érzéseimnek, de máris remeg kezem-lábam, úgyhogy nem nagyon folytatnám, remélem valami átjön így is.

Nos én így élem meg a végét és pont emiatt nagyon-nagyon utálom (persze rajongva). Nem tudom Jackson mennyire tervezte ilyennek, de hogy megdöbbentő lélektani hatása (már-már sokkolóan mély) van számomra, az biztos. Köszönöm, ha végigolvasod és még jobban, ha egyszer megpróbálod belelátni azt, amit én.
0