Nos... szerintem aki már idáig eljutott - nevezetesen, hogy megnézte a Furész 5-öt, az vagy mazochista (ha a többi eddig nem tetszett neki), vagy rajongó. Szerintem már letisztult annyira a nézotábor, hogy igenis volt értelme elkészíteni ezt a filmet.
Mert ez már egyértelmuen a Furész univerzum rajongóinak szól. Nekünk szól, amint lassan összeáll a kép: végig úgy érezem, mintha egy nagy puzzle darabjai kerülnének a helyére. Mintha a második résztol kezdve egy gigantikus kirakós játék részesei lennénk, és ez az epizód rengeteg új elemet tett hozzá az összképhez. Apropó: mi is ez a hülyeség a magyar feliratban ezzel a "Kirakós" névvel? Jigsaw eddig nem volt Kirakós.. Vagy csak én nem figyeltem?
E tekintetben minden egyes visszatekintés és Hoffman szerepe tökéletesen beleillett a képbe. Ettol tartom én okosnak ezt a sorozatot - hogy az íróknak sikerül minden részben izzadtságszag nélkül bovíteni Jigsaw világát, még halála után is. Korábban a feleségét, tanítványát, most meg társát ismertük meg. Mindezt úgy, hogy a franchise fo motívumai sértetlenek maradnak. A mocskos furészes világ, a beteges és brutális csapdák változatlanul a film alapját képezik. Csak most már kapunk mellé történetet is. Gyanítom, hogy a 6-ik (7-ik?) rész végére teljesen összáll a kép, és Jigsaw életmuve teljessé válk...
Apropo csapdák. Szerintem itt most nem voltak annyira brutálisak, mint pl. a harmadik részben: ott szabályosan fájt, amit csináltak az áldozatokkal. Itt csak az ingánál húztam be kicsit a hasamat, no meg az önkéntes véradásnál éreztem szúró fájdalmat a két ujjam között. Egyébként zseniálisnak tartom azt, hogy a csapatmunka megmenthetett volna mindenkit: de hát itt is bebizonyosodott, hogy az ember (pláne az olyan típúsú) önzo lény. Önzo és ezáltal önpusztító.
Nekem újfent bejött ez az egész világ. Várom a hatodik megmérettetést, mégha tisztában is vagyok vele, hogy az elso részt soha nem fogják felérni. Azóta viszont tisztességes iparosmunkával készítik a közel egy színvonalú folytatásokat, egyre jobban kibogozva a történetet is. Jó ez így.
Amúgy a Furész abban is új szintre lépett ezzel az ötödik (illetve hatodik és esetleges hetedik) résszel, hogy beszállt a nagy horror klasszikus sorozatok táborába: a Freddy, Péntek 13 vagy Halloween filmek mellett immár új sokrészes horror sorozattá notte magát. És bizony szerintem a régieket simán lepipálja. Már öt rész után is..
A DVD viszont egy visszaláépés. Az, hogy a második lemez eltunt, még talán nem is zavar annyira. De könyörgöm az angol DTS miért tunt el?? Kell a francnak a magyar DTS. Egy percet sem néztem belole eddig magyarul. Viszont az angol DTS eddig védjegye volt a filmeknek és ráadásul baromi jól is szólt. Kár érte.. Kép rendben van, azért az angol 5.1 is szépen szól -jobb híján -, a csapdákról készüt doksik ismét qrva jók. (ezek betegek..)
Csak azt a szemétre való igénytelen ócska muanyag tokot kéne megszüntetni. Mire ideért, már össze is törött, olyan vékony. A kétoldalas kifordítható borító viszont megmaradt.
Kosárba!