Csak néhány gondolat a filmmel kapcsolatban, SPOILER-veszély lehetséges.
Bevallom a Becstelen Brigantyk óta semmit nem láttam Tarantino-tól. Most pedig előzetesen olvastam olyan véleményeket, melyek szerint kellenek bizonyos ismeretek, amelyek hiányában a néző nem fog tudni összerakni minden egyes Tarantino által elejtett morzsát és összességében kevésbé lesz élvezhető maga a film. Ezzel teljesen egyet tudok érteni. Mire kell gondolni: alapvetően ismerni kell a 60-as évek végének menő hollywoodi filmes arcait. Azért, hogy minden egyes -akár csak pillanatokra- belibbenő karakter kilétével tisztában legyünk. Ismerni kell Polanski szűk holdudvarát, hogy értelmezhető legyen a Polanski-Sharon Tate-Jay Sebring hármas enyhén is szólva furcsának mondható kapcsolata. Ismerni kell a Tate-gyilkosság részleteit és a mai napig tartó mítoszát ahhoz, hogy kellően nagyot üssön a film végi csavar. Illetve valamennyire ismerni kellene a Manson-"család" hátterét, kapcsolatait, hiszen Tarantino a tagok és egymás közti viszonyuk bemutatását nagyvonalúan elhagyja.
Ezek után pedig el kell fogadni azt, hogy a rendező saját szokásához híven csak azért tesz egyes jeleneteket a filmjébe azzal a céllal, hogy megtörje a cselekményt, mert őt Quentin Tarantino-nak hívják és bármit megengedhet magának, amit csak akar...Pl. Steve McQueen figurája csak azért szerepelt egyetlen rövid jelenetben, mert egyrészt talált egy többé-kevésbé rá hasonlító színészt, másrészt azért, mert kellett valaki, aki elmagyarázza a nézőnek a már említett Polanski-Tate-Sebring hármas bizarr hátterét. Ennyi...
Nehéz az első benyomásokról beszélni. Ami tetszett az Tarantino pimaszsága, amiért bizonyos dolgokra és személyekre teljesen másképp emlékszik, mint amit a valóság diktálna. Gondolok itt pl. Bruce Lee karakterére, akit egy arrogáns pojácának ábrázol. Vagy a befejezés, ami a várható -valóban megtörtént- végkifejlet helyett egy kellően véres, de katarzissal felérő, alternatív happy end-et szolgáltat. Egyébként a Bruce Lee és Brad Pitt kaszkadőr karaktere között lezajló rövid harc számomra a közelmúlt legszórakoztatóbb filmes élménye volt. Van néhány jelenet, amiben összekacsintottam a rendezővel: Yul Brynner felemlegetése hatalmas, vagy amikor Sharon Tate egy könyvesboltban megvásárolja férjének az "Egy tiszta nő" című könyvet. Polanski életművében járatos kollégáknak nem kell magyarázni, hogy miért poén ez a jelenet. Tetszett Brad Pitt karaktere. Steve McQueen figurájával ellentétben ő valóban "cool" volt. Tetszett, hogy az ő szemén keresztül láttatja Tarantino azt, hogy az egész hippi kultúra romantikája mennyire hamis.
És itt szerintem ez volt a lényeg: egy tragikus esemény alternatív módon történő bemutatásán keresztül leszámolni mindazzal, ami abból a korszakból nosztalgikusnak, vagy romantikusnak tűnhet az azóta eltelt fél évszázad távlatából visszatekintve.