Kedves Sonny!
Bár részletes a kritika-trilógiád, de alapjában határozza meg azokat a tény, hogy nem ismered a regényeket. Peter Jackson és a többiek számára viszont az volt az elsődleges biblia, és a könyv olykor csapongó szerkezetéből fényesen ragyogó filmadaptációt kreált. A forgatókönyvírást sem egyedül végezte, hiszen felesége, Fran Walsh valamint Philippa Boyens alkották azt az írói triót, melyet a Filmakadémia már A két torony kapcsán Oscar-díjra jelölt, így nem meglepetés, hogy A király visszatér szkriptjéért végül ők kapták a jól megérdemelt elismerést.
Szóval, ha valakivel bajod lehet, az maga Tolkien, aki még a filmben látottaknál is több mellékszálat zsúfolt a történetekbe, például Bombadil Tomát, vagy a Megye megtisztítását (emlékszik valaki még Bögyös Fredegár nevére? :) ) ami a dicsőséges győzelem után sokkal jobban visszaveti a dramaturgiai ívet, mint amit a filmváltozat mutat. Ezzel együtt illik tisztelni az alapanyagot, és a változtatásoknál épp emiatt ügyeltek arra, hogy a regény lényegi mondanivalója, szellemisége ne csorbuljon. Frodóék pedig tetszik, nem tetszik Szürkerévbe távoznak, ez a sorsuk, Samunak pedig jól kiérdemelten megadatik, hogy az alázatos, mély baráti szeretet, elkötelezettség okafogyása után saját családja lehessen. Ez a történet, a maga pátoszosságával együtt, s ezt sokkal másképpen nem lehetett volna elmesélni, mert az durván sértette volna a regényt. Így is átugrottak vagy két évet, ami alatt a Megyében zajlanak a különféle csetepaték, melyet az entek által Vasudvarból elengedett, de varázserejétől megfosztott Szarumán csatlósai és a hobbitok között zajlanak. Vele van Gríma is, ám Szarumán őt is szívbaj nélkül feláldozná, amit a Kígyónyelvű nehezen visel, elvágja Szarumán torkát, őt meg lenyilazzák. Ez így sokkal snasszabb, mint az, amit a bővített verzió kínál, ott Szarumán drámaibban végzi, midőn vasudvardi tornyából a halálba zuhan. Lényeg az, hogy Tolkien a Háború befejezése után kvázi egy új történetet kezd el, aminek sokkal kisebb a jelentősége, s ami totál agyonvágja a nagy csata okozta eufóriát, ezért nyesegették le Jacksonék azt, amit lehetett, így még mindig rövidebb a végső jelenetig eljutás, ami szerintem filmen jobban működik, mint könyben.
Na de kicsit belemerültem a részletekbe, még egyszer barátilag ajánlom, hogy ismerkedj a regényekkel, ez egyébként is hasznos lehet, elvégre ha a maják nem köpnek a levesbe, akkor még láthatjuk a Hobbit két részes adaptációját is. :)