Manhunter/Embervadász 1986*
*Nem, nem... ez a mozifilm nem azonos a szintén abban az évben kijött Michael Dudikoff-filmmel, a Lőj a vadászra! cíművel, amit én mellesleg szintén nagyra tartok (és amit a címük miatt eme filmmel egy kis ideig össze is kevertem a memóriámban...).
AZ EMBERVADÁSZ
1. Film és könyv
Azt olvastam(nemrég itt az Xpress-szen is, egy forumtárstól), a filmet készítői átnevezték a regénybeli Vörös sárkányról eme Embervadász címre (Cimino egy Rourke főszereplésével forgatott bukott filmje miatt...). Jól tették!
A mozinak Michael Mann -forgatókönyv írás és rendezés- jóvoltából nem sok köze van az általam is olvasott Thomas Harris által írt eredeti regényhez(ez nem ide tartozik, de a Napos oldal-filmnek szintén rohadtul csekély hasonlósága van csupán a belőle (le)építkező Matthew Quick-történethez, ott erről "Dave-O" Russell "gondoskodott", szintén forgatókönyvíró-rendezőként), mivel a túlzottan a főszereplő Will Graham nyomozóra való fókuszálás miatt, akár mint dr.Lecter/Lecktor szerepe-mondjuk, ez utóbbi a könyvben is kicsi-, a gyilkosos szál is nagyon lerövidült ebben a moziban:
- A vörös sárkány című Blake-festmény egyszer van említve a gyilkos által.
- Dollarhyde-ról pedig a tököm se tudja miért, hiányzik a Vörös sárkány-festmény alapú tetoválása, ami egy-két promóciós képen, dvd-borítón(ezen is) viszont látszik, helyette egy kék kimono-szerű inget visel... Valamint a könyvvel ellentétben, a sorozatgyilkos -a Sárkányból kiinduló- skizofrén-szála sincs bent az Embervadászban.
- Ki van hagyva továbba Francis "Csorbafogú" Dollarhyde a farkastorok meg a nyúlszájúság miatti sanyarú gyerekkora, előélete és tulajdonképpen ezzel a manus indítéka az ölésre. De szerintem ez jobb is, mivel némelyek a film nézői közül még sajnálták volna is emiatt ezt az aberrált gyilkost (mint én, mikor olvastam a könyvet... igen, annak ellenére amit tett, sajnáltam, még ebben a filmben is, mikor a Rebaval való (első?)szex után hangtalanul zokog ez a szerencsétlen).
- Francis az említett vak fényképészeti labor-munkatársnővel való -rendben, oka mondjuk van neki, a fentebb leírtak miatt -majd 40 éves létére félénk szűzkisfiúként lebonyolított viszonya oda van csupán hányva a film utolsó, kb. fél órájához, a könyvben persze ez is kivan fejtve. Gondolat: azt hiszem, ez csak szőrszálhasogatás már a részemről, hisz így a film lenne, vagy három és fél órás is talán, ha Mann nem tömörít a regény történetén.
- Az eddig hosszan szóban forgó gonosz likvidálása is elkapkodott (e film kihagyja a könyvbéli csavart a Csorbafogú-val kapcsolatosan (aki olvasta Harris könyvét tudja mi az, nem írom ide), de az itt látható shotgunnal(nem tudom mi a fegyver magyar nyelvű elnevezése, tán vadászkarabély?) lövöldözős-végkifejlet az Iron Butterfly: In a gadda-da vida(aka In the garden of eden) című zenéjének aláfestésével is remek.
2. Véleményem a filmről
Minden hibája -a lassú tempó, a fent hosszan említett Csorbafogú szerepének lerövidítése(a colos gyilkos a film felétől jelenik csak meg... harisnyával a kobakján), a pocsék Lecteren("Lektor-on"...), és a könyvhöz képest kissé leegyszerűsített cselekmény -ellenére az egyik legjobb, klasszikus rendőr thrillernek tartom! Graham szerepében a később a Helyszínelők sorozattal ismertebbé vált William L. Petersen szerintem Oscar-t érő alakítást nyújtott (úgy tudom, akkoriban az átélt karakterformálás miatt megviselte őt ez a szerep). Nemkülönben remekül hozta a röviddebb szerepben Tom Noonan is Dollarhyde-ot, a "Fogtündért" alias "Csorbafogút". Számomra még a három éve elhunyt remek karakterszínész, Dennis Farina (Szoljatok a köpcösnek!, Blöff, Éjszakai rohanás) Jack Crawford, az F.b.i. vezető ügynökének szerepében említendő még meg a színészek közül. A fényképezés (Dante Spinotti) és a zene (Michel Rubini: Graham-thame, Red7: Heartbeat, hogy kettőt körmöljek csak példának) szerintem csodás a filmben.
Ezzel zárom írásom,
további jó estét mindenkinek!